Mülteci Yüreklerden Yükselen Bir Feryat

18.12.2021
1.304
Mülteci Yüreklerden Yükselen Bir Feryat

Kimi acılar dilsizdir… Ve kimisi tarifsiz… kimi acıları kaleme almak ise doğuştan görme engelli birisinin sarp dağları, engin denizleri, yemyeşil ormanları, masmavi gökyüzünü, sınırsız bir evreni resmetmeye çalışması gibi bir cürettir…

Hele de acının bile acıdığı bir acıyı yazmak sanırım sadece binlerce acıyı tatmak, acılarla hemhal olmak ve bizzat yaşamakla mümkün. “Kelebekler de Ağlar” kitabını sanırım bir başka türlü tarif etmek mümkün değildir.

’’Kelebekler de Ağlar’’ kitabı baba Hafız Esad tarafından gerçekleştirilen Hama katliamında eşini; oğul Beşşar Esad tarafından gerçekleştirilen Suriye savaşında ise bir kızını ve  iki damadını kaybetmiş, 20 yetimi himaye eden yürekli  ve cesur bir kadının garip yaşam öyküsünü  cümlelerin sırtına yükleyen muhteşem bir eserdir.

’’Kelebekler de Ağlar’’ kitabı düzenli ve sıradan bir hayat yaşarken milyonlarca Suriyeli kadın gibi mülteci olmuş, savaşın başkahramanlarından biri haline gelmiş, yürekli bir annenin gerçek hikâyesidir.

 ’’Kelebekler de Ağlar’’ Türkiye’nin tüm dünyaya kamplar üzerinden bir insanlık dersi verdiğini somut örnekleriyle okuyucusuna resmediyor. Öte yandan Türkiye’nin dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirdiği, bir devletin şefkat elini okuyucunun önüne örnekleriyle seriyor.

’’ Kelebekler de Ağlar’’  Yazar Celal Demir’in  7 yıllık kamp görevi boyunca gözlemlediği,  tanık olduğu binlerce hikâyeden birisidir.

’’Kelebekler de Ağlar’’  Suriyelilerin yaşadığı derin acıları satırların arasına sıkıştıran tarihi bir vesikadır. 1982 Hama katliamından Nizip’e sürüklenen Verda El Hacci ile kızlarının dramı üzerinden Suriye rejimimin zulmüne ışık tutan eser, alanında yazılmış ilk kapsamlı çalışmadır.

’’Kelebekler de Ağlar’’  Baba  Hafız Esad’ın başlattığı ve oğul Beşşar Esad’ın zirveye taşıdığı zulmü gerçek bir hikaye üzerinden okuyucusunun insafına bırakıyor.

Kısacası Acı, hüzün, çaresizlik, sabır, metanet, kadere rıza, bu hikâyede birleşiyor. Tamamıyla gerçek olan bu hikâyede bir mülteci annenin zorluklara karşı dirayetini ve Türkiye’nin merhamet elini göreceksiniz.

Celal Demir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.